Jakie zlewozmywaki granitowe wybrać?

Opublikowano: kw. 1 2022 Autor: Bartosz Adamczyk
Nowoczesny zlew z granitu

Kuchnia to pomieszczenie, które urządzamy chętnie i dokładnie, zwracając uwagę nie tylko na dekoracyjność wyposażenia, ale przede wszystkim jego funkcjonalność. Jednym z najważniejszych elementów jest zlewozmywak, który pozwala wygodnie zmywać naczynia. Wśród nich największą popularnością cieszą się modele granitowe będące doskonałą alternatywą dla modeli stalowych.

Czym cechują się zlewozmywaki granitowe?

Granitowe zlewozmywaki łączą w sobie elegancję, jak i trwałość. Świetnie wpisują się w nowoczesne, jak i minimalistyczne aranżacje. Materiał gwarantuje odporność na działanie szkodliwych czynników, dzięki czemu znajduje zastosowanie przez wiele lat. Producenci oferują ich szeroki wybór zróżnicowany pod względem kształtów czy rozmiarów. Największą popularnością cieszą się zlewozmywaki granitowe jednokomorowe, ale dostępne są również modele dwukomorowe w kształcie prostokąta lub okrągłe. Podstawowym zadaniem każdego zlewozmywaka jest zapewnienie komfortowego zmywania. W związku z tym niektóre z nich mają praktyczne ociekacze, na których można postawić mokre naczynia.

Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak granitowy?

Zastanawiając się nad zakupem konkretnego zlewozmywaka, należy dopasować go do potrzeb kuchni i osób, które będą z niego korzystać. W pierwszej kolejności należy ustalić jego położenie, decydując się na model prawo- lub lewostronny czy też odwracalny. W przypadku mniejszych kuchni sprawdzi się kompaktowy model narożny, który można zamontować na szafce narożnej, oszczędzając tym samym miejsce. Ponadto ze względu na sposób montażu wyróżnia się zlewozmywaki  montowane na szafkach, nakładane oraz wbudowane znajdujące się na blacie szafki. W przypadku, gdy zlew ma znajdować się w dolnej części blatu, należy wybrać model granitowy podwieszany. Kolejną istotną cechą wyboru powinna być głębokość zlewu. Większość z nich mierzy 14 centymetrów głębokości, ale praktyczniejszym zastosowaniem cieszą się takie głębokie na 16, 18 lub nawet 20 centymetrów. Kolejnym ważnym parametrem jest grubość, która warunkuje wytrzymałość zlewu. Zbyt cienki jest bardziej podatny na zniszczenie lub jego konstrukcja może zostać naruszona. Optymalna grubość wynosi zatem co najmniej 0,8 mm.

Zlewygranitowe maja wiele zalet. Wpływają nie tylko na poprawę funkcjonalności kuchni, ale również na jej aspekt wizualny. Wciąż uznawane są jako jedne z najbardziej eleganckich modeli zlewów. Dzięki temu świetnie wpisuje się w aranżację kuchni. Biała jego wersja świetnie współgra z tradycyjną aranżacją, natomiast czarny granit idealnie pasuje do nowoczesnej, awangardowej kuchni. Na koniec warto również pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kształtu, który bardzo wpływa na aspekt wizualny zlewozmywaka. Wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się klasyczny zlew prostokątny, ale coraz częściej wybierane są także modele okrągłe, które cieszą się podobną funkcjonalnością, a przy tym prezentują się oryginalnie.

[Głosów: 1   Average: 5/5]
O autorze

Dodaj komentarz