Kiedy wykonywać przegląd instalacji elektrycznej?

Opublikowano: sie 26 2016 Autor: Dawid

Przegląd instalacji elektrycznej jest przez wielu z nas traktowany jako przykry obowiązek, jedna z kolejnych formalności, którą należy po prostu odhaczyć na liście spraw do załatwienia. Podejście takie wynika w dużej mierze z naszej niefrasobliwości i niewiedzy. To czy mamy w domu sprawną instalację nie przekłada się bowiem tylko i wyłącznie na właściwe funkcjonowanie poszczególnych sprzętów elektrycznych w naszym domu. Od tego zależy przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Wadliwa instalacja elektryczna jest bowiem bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego.

Przegląd instalacji – po raz pierwszy

Przegląd instalacji powinien być wykonany po raz pierwszy jeszcze przed oddaniem danego budynku do użytku. Uprawniona do tego osoba bądź grupa osób powinna więc dokonać niezbędnych pomiarów, oględzin, zabezpieczeń, jednym słowem powinna sprawdzić czy wszystko funkcjonuje bez zarzutu. Obowiązek ten jest usankcjonowany prawnie i wynika z konkretnych zapisów prawa budowlanego.

Kolejne przeglądy instalacji elektrycznej

przegladPrawo budowlane bardzo szczegółowo określa również w jakim okresie oraz w jakich konkretnie przypadkach powinny się odbywać kolejne przeglądy instalacji elektrycznej. W normalnych warunkach, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego ani też nie zadziałały żadne czynniki zewnętrzne przegląd instalacji elektrycznej może być wykonywany raz na 5 lat. Jednak istnieją konkretne przypadki, kiedy przegląd należy wykonać częściej. Chodzi tu między innymi o wspomniane wyżej czynniki zewnętrzne. Mogą to więc być między innymi powodzie, huragany i silne wiatry czy wyładowania atmosferyczne. To także wszelkie te sytuacje, w których jakiegoś powodu doszło do uszkodzenia budynku (pożar, zalanie, naruszenie konstrukcji, obsunięci się budynku itp., itd.). Innymi słowy mowa tu o wszelkich tych sytuacjach, w których mogło dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Raz jeszcze warto przypomnieć o tym, że wykonywanie przeglądu instalacji elektrycznej nie jest zbędnym, odgórnym wymogiem, ale w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo osób mieszkających, pracujących czy po prostu przebywających w danym budynku. Z tego powodu z pewnością nie są to kwestie, które można bagatelizować albo odkładać na później.

Na stronie internetowej firmy Inwemer System znajdziesz więcej informacji, w dziale Przegląd instalacji elektycznej

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz