Charakterystyka rejestratorów do monitoringu

Opublikowano: sty 19 2021 Autor: Bartosz Adamczyk
Rejestrator wraz z kamerami

W skład systemów monitoringu poza kamerami przemysłowymi wchodzą również przewody zasilające, monitory wyświetlające obraz oraz rejestratory. Te ostanie stanowią jeden z najistotniejszych elementów całej instalacji, dlatego należy zwrócić uwagę na ich jakość. Odpowiednio dobrany sprzęt powinien być kompatybilny z kamerami i niezawodny.

Rodzaje dostępnych urządzeń

Rejestratory do monitoringu to urządzenia, do których podłączane są kamery przemysłowe. Ich podstawowym zadaniem jest przetwarzanie i zapisywanie obrazu. Żeby system działał prawidłowo technologia pracy rejestratorów, musi być zgodna z technologią pracy kamer. Na rynku dostępne są trzy rodzaje rejestratorów. Są to urządzenia typu DVR, NVR oraz hybrydowe. Pierwsze z wymienionych współpracują z kamerami analogowymi. Ich podstawową zaletą jest niska cena, a wadą przeciętna jakość obrazu. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się rejestratory internetowe współpracujące z kamerami IP, które wykorzystują protokół internetowy. Tego rodzaju sprzęt pozwala zapisywać obraz w jakości Full HD. Jeśli chodzi o urządzenia hybrydowe, charakteryzują się dużą uniwersalnością i mogą współpracować zarówno z kamerami analogowymi, jak i cyfrowymi.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie rejestratora?

Rejestratory do monitoringu różnią się między sobą nie tylko technologią pracy, ale i innymi parametrami. Do tych najważniejszych zaliczyć należy ilość obsługiwanych kanałów. Parametr ten informuje użytkownika, ile kamer może zostać podłączonych do rejestratora. W sprzedaży znaleźć można sprzęt 4, 8, 16, 24, 32 lub 64 kanałowy. Istotne znaczenie ma także sposób kompresji danych. To on w dużej mierze decyduje o tym, ile miejsca na dysku zajmować będą nagrania z monitoringu. Przy zakupie rejestratorów do monitoringu, warto również zwrócić uwagę na zakres obsługiwanych rozdzielczości. Zakup najwyższej jakości kamer okaże się bezużyteczny bez urządzenia, które będzie w stanie wykorzystać ich cały potencjał. Przyjmuje się, że rozdzielczość rejestratora powinna być taka sama lub wyższa od rozdzielczości kamer. Jeżeli systemy monitoringu będą obsługiwać dodatkowe urządzenia, należy zadbać o to, by rejestrator był wyposażony w odpowiednie wejścia umożliwiające ich podpięcie i podłączenie. Rejestratory do monitoringu sprzedawane są bez dysków twardych. Niektóre urządzenia pozwalają na podłączenie tylko jednego dysku. Lepszym i rozwiązaniem jest zakup sprzętu obsługującego dwa dyski, ponieważ pozwala to na nagrywanie dłuższych materiałów z kamer. W celu znalezienia odpowiedniego rejestratora warto odwiedzić stronę https://www.asd.pl/rejestratory-4-kanalowe#path.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz