Estetyczne i funkcjonalne przesłony dla domów z dużymi przeszkleniami

Opublikowano: kwi 5 2023 Autor: Bartosz Adamczyk
Żaluzje do nowczesnego budynku

Okna aluminiowe cieszą się w ostatnim czasie w Polsce dużą popularnością. Sztywność aluminiowych konstrukcji pozwala na tworzenie dużych przeszkleń. Jednym ze sposobów na osłonięcie takich okien jest zastosowanie żaluzji fasadowych. To nowoczesne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych rolet zewnętrznych.

Żaluzje fasadowe alternatywą dla rolet zewnętrznych

Żaluzje okienne cieszyły się dużą popularnością w latach 90-tych XX wieku. Obecnie wracają w unowocześnionej i ulepszonej odsłonie. W sprzedaży dostępne są tradycyjne przesłony wewnętrzne, jednak hitem sprzedaży w ostatnim czasie są żaluzje fasadowe montowane na zewnątrz. Ich charakterystyczną cechą jest efektowny wygląd i możliwość przesłaniania nawet największych przeszkleń. W przeciwieństwie do klasycznych rolet zewnętrznych pozwalają na precyzyjną regulację poziomu nasłonecznienia i stopnia zaciemnienia wnętrza. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy rolet fasadowych różniących się między sobą kształtem lameli. W sprzedaży dostępne są m.in. profile Z90 oraz C80.

Konstrukcje typu Z90

Charakterystyczną cechą żaluzji fasadowych Z90 jest profil o szerokości 90 cm, który swym kształtem przypomina literę Z. Specyficzna konstrukcja żaluzji pozwala na obracanie płytek w zakresie 90°. Dużym udogodnieniem jest możliwość zastosowania automatycznego systemu sterowania. Postępująca automatyzacja pozwala nie tylko zdalnie podnosić i obracać lamele, ale również za pomocą jednego kontrolera sterować kilkoma zestawami.

Zastosowanie profili w kształcie litery Z wpływa na lepsze odbijanie promieni słonecznych przy jednoczesnym zmniejszeniu stopnia zaciemnienia wnętrza. Profile są stosunkowo lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca, co pozwala na tworzenie dużych konstrukcji i użycie mniejszych blach osłonowych. Aluminiowe lamele wyróżniają się trwałością oraz odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Żaluzje fasadowe C80

Producenci żaluzji fasadowych mają w swej ofercie także konstrukcje wyposażone w profile C80. Zastosowanie lameli o szerokości 80 cm w kształcie litery C to klasyczne rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Żaluzje tego typu obracają się o 180°, co pozwala na pełną regulację poziomu zaciemnienia pomieszczenia. Dodatkowo tego rodzaju konstrukcje mogą z powodzeniem pełnić funkcję izolatora akustycznego i termicznego. Zamknięte lamele pozwalają znacząco zmniejszyć poziom hałasu przedostającego się do wnętrz oraz ograniczyć ilość energii cieplnej przenikającej przez szyby wraz z promieniowaniem słonecznym.

Żaluzje fasadowe tego typu również wytwarzane są z aluminium i zabezpieczone przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. Możliwość zastosowania systemu elektronicznego sterowania, a także czujników wiatru oraz czujników poziomu nasłonecznienia wpływa na poprawę komfortu użytkowania tego rodzaju konstrukcji. Odpowiednio dobrane żaluzje fasadowe wyróżniają się efektownym wyglądem i znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych budynkach.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz