Szara elewacja domu, zanim zadecydujesz – poradnik

Opublikowano: lip 1 2020 Autor: Michał

Wybranie odpowiedniego koloru elewacji domu to nie lada wyzwanie, zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy spokojnie i dokładnie przemyśleć szereg istotnych rzeczy, jakie mają istotny wpływ na finalny efekt i nasze zadowolenie.
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tym jaką formę i kształt ma nasz dom, rodzaj budownictwa i myśl z jaką powstawał dom znacząco zdeterminuje odpowiednie dopasowanie koloru elewacji budynku. Dobrze jest jeśli architektura została poprowadzona w sposób awangardowy i nowoczesny, ponieważ daje to nam większe możliwości oraz swobodę w dostępnych kolorystykach elewacji.
Znaczącą kwestią na jaką również powinniśmy zwrócić uwagę jest dobranie odpowiedniego koloru dachu do koloru budynku, trzeba o tym pamiętać, gdyż wachlarz dostępnej kolorystyki dachu jest mniejszy w stosunku do wyboru jaki istnieje w temacie farb elewacyjnych.
Konkretny ich odcień jest również zależny od tego jaki typ surowca został wykorzystany przy tworzeniu dachówki, znaczenie przy dachówkach ma też faktura i ich plastyczny kształt. Zupełnie inaczej będzie wyglądać czerwona blachodachówka jak i czerwień ceramicznej dachówki będzie się różnić od czerwieni dachówki bitumicznej.
Ostatnią rzeczą na którą należy zwrócić uwagę przed dobraniem kolorów elewacji i dachu jest to w jakiej okolicy i sąsiedztwie stoi nasz dom. Jeśli jest on umiejscowiony w bezpośrednim towarzystwie innych budynków powoduje to niestety konieczność dopasowania się do kolorystyki obszaru. Natomiast jeśli przestrzeń jest otwarta i budynek znajduje się w pobliżu pól i lasów, daje to nam większą swobodę wyboru.

Kilka propozycji na szarą elewację domu

Wybór szarej elewacji budynku ma w sobie tę zaletę, że jest bardzo wszechstronnym wyborem. Neutralność koloru szarego perfekcyjnie dopasuje się do kolorów o różnej konsystencji i cieple. Doskonale zharmonizuje się również z zimnymi i nieostrymi odcieniami barw.
Z samym odcieniem szarości można też eksperymentować i dawkować jej głębie oraz rozmycie. Można pokusić się o zabarwienie delikatnie wpadające w błękit lub zieleń, możliwe jest też by spróbować zdecydować się na elegancki grafit czy wyciszoną, łagodną, rozbieloną szarość.
Sugestie jakie można tworzyć z kolorem szarym są bardzo liczne, a te przedstawione niżej to tylko niektóre z wielu opcji.

Elewacja szaro-brązowa

Drewniany brąz w parze z różnymi odcieniami szarości to ostatnio jedna z najbardziej popularnych mieszanek ostatnich kilku sezonów, wykwintne i wyszukane zespolenie. Odcień lakierobejcy tak jak i drewna warto dobrać mając na uwadze barwę szarości.

Elewacja biało-szara

Jest to połączenie, które pozwala zaakcentować części projektu, takie jak na przykład balkon, by osiągnąć widoczny efekt kontrastu sprawdzi się tutaj połączenie bieli i zdecydowanej ciemnej szarości.

Elewacja szaro-beżowa

To mieszanka kolorów, która spisze się zawsze i wszędzie niezależnie od tego w jakiej formie i kształcie zbudowany jest nasz dom, przy tej kompozycji nie trzeba brać pod uwagę również obszaru i przestrzeni na jakiej dom został postawiony, jest to absolutnie wszechstronne połączenie barw, które dodatkowo można urozmaicić kolorem zagłębiającym się w delikatny róż.

Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/5-aranzacji-szarej-elewacji-domu-z-drewnianymi-elementami

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz