(S)pokój dobrych skojarzeń

Opublikowano: lut 2 2018 Autor: Michał

Zapach lawendy przywołujący rozkoszne wspomnienia wakacji w Prowansji? Smak domowego ciasta, który momentalnie przenosi w bezpieczny świat dzieciństwa? W naszej pamięci zmysłowe wrażenia łączą się z przeżywanymi przez nas emocjami i stają się nośnikami radości, smutków, uczuć beztroski, spokoju i nadziei. Mechanizm ten dotyczy zarówno smaków, zapachów, jak i… kolorów. Jak wykorzystując ten prosty psychologiczny fakt stworzyć wnętrze pełne pozytywnej energii i dom, który będzie oazą spokoju w wirze codzienności?

Odprężające kolory ścian

O tym, jak kolor ścian może wpływać na nasze samopoczucie mówi się wiele. Zieleń to kolor nadziei i spokoju, pomarańcz ładuje przestrzeń pozytywną energią, a fiolet wycisza i koi niespokojne nerwy. Poza uniwersalnymi właściwościami, barwy oraz ich odpowiednie połącznia mogą wywoływać w nas określone emocje, dzięki osobistym wspomnieniom i skojarzeniom. Wybierając kolory farb do nowego mieszkania warto więc przejrzeć nie tylko wzornik barw i katalog producenta, ale również… zdjęcia z wakacji i rodzinne albumy.

Relaks w kolorze wspomnień

Najlepiej odpoczywasz w górach? Może warto więc pomyśleć o wprowadzeniu do domowych wnętrz szarości, które będą Ci przypominać o skalistych górskich szczytach? Chcesz zachować w pamięci szczęśliwe momenty pierwszych wspólnych wakacji na greckich wyspach? Pomyśl o połączeniu bieli i błękitu, dzięki którym w Twojej sypialni zapanuje spokój leniwych greckich miasteczek.

Przed wyborem koloru ścian usiądź więc na chwilę, zamknij oczy i pomyśl o miejscu, w którym czułeś się zrelaksowany i bezpieczny. Jaki kolor widzisz? Więcej inspiracji, które pomogą Ci dobrać relaksujący kolor do ścian twojego mieszkania znajdziesz w poradniku przygotowanym przez specjalistów firmy Magnat.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz