Powrót do przeszłości. Retro, vintage, shabby chic… Jaki styl wybrać?

Opublikowano: sty 31 2018 Autor: Michał

Sposobów na urządzenie wnętrza w dawnym stylu jest bardzo wiele. Możemy bezpośrednio odwoływać się do przeszłości lub zdecydować się na współczesne rozwiązania, które celowo postarzają wygląd pomieszczenia. Jedynie od naszego osobistego wyczucia oraz smaku będzie zależeć, który z nich wybierzemy.

Retro, czyli “niemodne”

Kiedy myślimy o wnętrzach, których aranżacje nawiązują do “dawnych lat”, najczęściej przychodzi nam do głowy styl retro. Jego ramy czasowe nie są ściśle określone, a sama estetyka polega na bezpośrednim odwoływaniu się do przeszłości poprzez świadome odwzorowywanie wyglądu starych przedmiotów i mebli. Innymi słowy, wszystko co obecnie uważamy za niemodne, możemy określić mianem retro. Charakterystyczne dla tego stylu są ciężkie, drewniane przedmioty oraz ozdobne, tapicerowane meble. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka, czy przedsionek głównie spotykane są proste, dwukolorowe płytki (biało-czarne, biało-czerwone, biało-zielone), przywołujące na myśl kadry ze starego filmu. Ponadto kluczowe w stylu retro są zabytkowe dodatki, takie jak telefon lub radio.

Sztuka łączenia przeciwieństw w stylu vintage

Podobnymi zasadami rządzi się styl jest vintage, który dosłownie oznacza “stary”, “zabytkowy”. Jego estetyka nawiązuje głównie do lat 50., 60. oraz 70. XX wieku i polega na łączeniu “starego” z “nowym” (na przykład starych mebli z nowoczesnym wnętrzem), dlatego kluczowe znaczenie w tym stylu będą miały wszelkie przeciwieństwa. Wybrane przedmioty muszą być funkcjonalne, odznaczać się wysoką jakością, a także interesującym designem. Vintage pozwala również na stosowanie bardziej odważnej kolorystyki oraz zestawiania ze sobą żywych, jaskrawych barw obok spokojnych pasteli. Pamiętajmy jednak umiarze i starajmy się ograniczyć jedynie do dwóch stylów, żeby uniknąć kiczu.

Shabby chic w stylu angielskim

Ciekawym stylem polegającym na wykorzystaniu starych mebli, a także celowym postarzaniu przedmiotów jest shabby chic (stary szyk), wymyślony przez angielską projektantkę Rachel Ashwell w latach 80. XX wieku. Jego estetyka opiera się głównie na kolorze białym i rozmaitych, delikatnych odcieniach pasteli, przez co często jest mylony ze stylem prowansalskim. Dominują w nim elementy drewniane, ozdobne oraz motywy kwiatowe, zbliżające shabby chic do wczesnoromantycznego sentymentalizmu. Zaletą tego stylu jest możliwość własnoręcznej renowacji mebli przy pomocy specjalnej techniki malarskiej, polegającej na tworzeniu charakterystycznych przetarć – więcej informacji na ten temat znajdziecie w specjalnym poradniku.

Więcej informacji na temat stylu Shabby chic znajduje się tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-drewna-w-stylu-shabby-chic-praktyczne-porady

Słoneczna prowansja

Styl prowansalski nie odwołuje się bezpośrednio do przeszłości tak jak retro czy vintage, jednak z biegiem czasu zaczął być kojarzony z estetyką shabby chic i decoupage, które głównie polegają na renowacji staroci. Urok wnętrz prowarsalnych to przede wszystkim białe, historyczne meble, przeplatające się z barwami lawendowego fioletu oraz ciepłem południowego światła. Istotne znaczenie w tym stylu mają elementy drewniane, a także przedmioty o naturalnych kolorach, zwłaszcza len, wiklina i żelazo. Styl prowansalski jest również doskonałą alternatywą dla bardziej nasłonecznionych wnętrz, w których nie chcemy używać ciężkich, staromodnych zasłon charakterystycznych dla retro.

Urok decoupage’u

W Polsce moda na decoupage pojawiła się razem ze spopularyzowaniem się rękodzieła. Pochodząca z XII-wiecznych Chin technika zdobnicza jest jedną z najprostszych metod, dzięki której można nadać wnętrzu trochę staromodnego uroku. Różnorodność wzorów pozostawia dużo miejsca na indywidualizm podczas tworzenia dekoracji, a samo zajmowanie się decoupagem jest relaksujące oraz daje dużo satysfakcji.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na retro, vintage, shabby chic lub decoupage, musimy pamiętać, żeby unikać przepychu. Przesadne nawiązywanie do dawnego stylu może spowodować, że wnętrze stanie się przytłaczające oraz chaotycznie, dlatego bądźmy ostrożni.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz