Rodzaje gontów na pokrycia dachowe

Opublikowano: lut 24 2014 Autor: Dawid

Gonty, które są wykorzystywane na pokrycia dachowe mają dwa podstawowe rodzaje, na których temat warto dowiedzieć się trochę więcej. Zwłaszcza jeśli zastanawiacie się nad wykorzystaniem tego surowca w budowie swojego domu, to tym bardziej ten artykuł nie powinien Was ominąć. Wśród wszystkich można wymienić gont łupany oraz cięte. Te pierwsze bywają również nazywane szczypanym. Każdy gont łupany jest ręcznie produkowany przez promieniste rozszczepienie siekierą kloca z drewna. Ten wówczas rozpada wzdłuż jego naturalnych włókien na deszczułki o trójkątnym przekroju. Takie deseczki mają zazwyczaj podobne wielkości. Jest to wymiar od 7 do 14 cm. Chociaż to zależy od średnicy pnia. Ich powierzchnia jest falista.

Następnie takie gonty łupane są wygładzane za pomocą ośnika. Później na ich grubszej krawędzi za pomocą struga hurtownika żłobiony jest rowek czyli wpust. To bardzo ważne, aby drewno, z którego wykonywany jest gont było odpowiedniej jakości. Nie może być w nim żadnych sęków. Sęki w drewnie, z którego są wykonane gonty, mogą w przyszłości spowodować szkody i zniszczenia drewna, no i pokrycia dachowego, z którego zostały one wykonane. Przejdźmy teraz do gontów szczypanych, które wymieniliśmy jako drugie wśród rodzajów tych materiałów. Każdy gont szczypany wykonywany jest z bezsęcznego odcinka pnia pomiędzy kolejnymi okółkami gałęzi z pnia. Dlatego też gonty szczypane mogą być znacznie dłuższe niż te łupane.

Mogą mieć one nawet siedemdziesiąt centymetrów długości. Jednakże gonty łupane zachowują naturalną strukturę drewna i poprzez to są również znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne od gontów ciętych. Z pewnością największą wadą tych szczypanych jest ich wysoka cena, która związana jest z ich ręczną produkcją, no i rozmiarami, które stawiają w tej kwestii bardzo wysokie wymagania. Gonty cięte produkowane są z desek tartacznych. Piła, która formatuje równą deskę tnie ten naturalny surowiec wbrew naturalnym włóknom. To też sprawia kolejne problemy związane z ich produkcją o czym w następnym wpisie.

Bogatą ofertę gontów wraz ze szczegółową charakterystyką znajdziesz w serwisie Matsell, w kategorii gonty bitumiczne.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz