Przygotowanie ścian pod kładzenie gładzi – poradnik

Opublikowano: sty 10 2019 Autor: Michał
przygotowanie ściany pod gładż

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak powinno wyglądać przygotowanie ścian pod kładzenie gładzi? Jeśli nie lub nie jesteś do końca pewien, to koniecznie musisz się dowiedzieć. Odpowiednie przygotowanie podłoża pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu, czyli równych i gładkich ścian. Dodatkowo można w ten sposób skrócić czas pracy, unikając niepożądanych przeszkód podczas wygładzania.

Kładzenie gładzi – od czego zacząć?

Najpierw należy ocenić stan podłoża, na który zaaplikuje się gładź. Jeżeli ściana jest wyszczerbiona, ma wystające elementy i widoczne są na niej warstwy starej farby czy tapety – należy się tego pozbyć. Większe nierówności trzeba uzupełnić np. gipsem szpachlowym lub zaprawą. Nowoczesne farby można nanosić na stare powłoki, jednak istnieją pewne wyjątki, które de facto pojawiają się dosyć często.

Usuwanie starej farby ze ściany

Gdy stara farba się łuszczy, w tych miejscach należy zdrapać ją szpachelką. Następnie nałożyć tam masę szpachlową, a po wyschnięciu wygładzić papierem ściernym lub siatką. Kolejnym wyjątkiem, przy którym może występować kłopot z nałożeniem nowej farby to błyszczenie się starej powłoki lub występowanie farby olejnej. W tym wypadku dobrze zetrzeć ścianę papierem, przy dużych powierzchniach lepiej użyć tzw. żyrafy. Jest to mniej czasochłonne rozwiązanie i ułatwia pracę, gdyż zawiera odpylacz. Jeżeli ma się do czynienia z farbą olejną, warto od razu ją całkowicie usunąć szpachelką. Dla ułatwienia stosowania ścianę moczy się ciepłą wodą z mydłem za pomocą wałka lub pędzla.

Ostateczne kroki przed kładzeniem gładzi

Jeżeli nierówności zostały zaklejone, a stare powłoki usunięto, to należy jeszcze pozbyć się wystających elementów. Jeżeli jest to niemożliwe, koniecznie trzeba zastosować wobec nich środki antykorozyjne, gdyż właściwości gładzi powodują niszczenie materiału. Ponadto, aby uniknąć spękania w miejscach, w których występują jakiekolwiek elementy konstrukcyjne np. włącznik światła, rury, liczniki itd. warto nałożyć siatkę z włókna szklanego. Z kolei przy kantach ram i okien, należy zamontować aluminiowe narożniki. Gdy wszystko zostało oczyszczone i prawidłowo zabezpieczone można przystąpić do gruntowania. W tym kroku istotne jest odpowiednie dobranie gruntu. Selekcji dokonuje się na podstawie chłonności podłoża. Jeżeli jest ono silnie chłonne, zaleca się stosować grunt polimerowy. Emulsja ma na celu wyrównanie chłonności ściany oraz jej wzmocnienie i uszczelnienie. Ponadto zapewnia lepszą przyczepność gładzi oraz farby. Jednak źle dobrana może powodować pęknięcia nowo nałożonej gładzi. Po zagruntowaniu należy odczekać 24h, nim przystąpi się do wygładzania. Jeśli instrukcja stanowi inaczej, lepiej postępować według zaleceń producenta. Więcej porad znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-podloze-pod-wykonanie-gladzi

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz