Posadzka z litego drewna

Opublikowano: lip 25 2018 Autor: Michał
konserwacja drewnianej podłogi

Drewniana podłoga od lat postrzegana jest jako najbardziej elegancka. I mimo upowszechnienia w ostatnich latach paneli, naturalne drewno wciąż jest chętnie wybierane. Tym bardziej, że zastosowanie drewnianej posadzki jest szerokie. Pojawia się ona jednak przede wszystkim w salonach, sypialniach, gabinetach czy holach. Wszędzie tam, gdzie liczy się ocieplenie wnętrza. Zainteresowanie drewnianą posadzką to także pokłosie popularności stylu nowoczesnego, opartego raczej na chłodnych kolorach. Naturalna podłoga bardzo dobrze komponuje się z minimalistycznym wyposażeniem oraz stonowaną kolorystyką ścian.

Posadzka drewniana to synonim jakości

Drewnianą posadzkę wyróżnia niespotykana trwałość. Raz położona przetrzyma nawet kilkadziesiąt lat, choć oczywiście będzie wymagała pewnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Konserwacja drewnianej posadzki obejmuje różne działania. To przede wszystkim położenie warstwy wysokiej jakości lakieru, a następnie regularne czyszczenie podłogi. Warto stosować w tym celu specjalistyczne preparaty. Podłoga drewniana to z reguły spora inwestycja, więc tym bardziej opłaca się o nią dbać. Stosowane środki powinny być dosyć łagodne, ponieważ deski łatwo porysować. Drewno źle znosi także kontakt z nadmierną ilością wody. Najlepiej zatem unikać stosowania średniej jakości mopa, który nie chłonie wilgoci. Właścicielom drewnianych posadzek poleca się natomiast korzystanie z wosków, zabezpieczających drewno przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Tak zakonserwowana podłoga w nienaruszonym stanie przetrwa lata, w międzyczasie prezentując się świetnie i poprawiając wygląd wnętrz. Bez względu na stylistykę, w jakiej je urządzono. A kiedy warstwa lakieru osłabnie i pojawiają się ewentualne ubytki, wskazane jest cyklinowanie. Ten proceder w zależności od stopnia zużycia podłogi powtarza się co kilkanaście, a nawet co dwadzieścia lat.

Przeznaczenie posadzki drewnianej

Jak już wspomniano, drewno ociepla pomieszczenie, ale nie lubi nadmiernej wilgoci. Dlatego zastanawiających się, gdzie stosować drewnianą posadzkę, warto przestrzec przed jej ułożeniem w łazience czy kuchni. Od tej zasady są jednak wyjątki. Tak jak można znaleźć gatunki drzew dobrze radzące sobie w skrajnych temperaturach, tak przy odpowiednim nakładzie sił oraz środków uda się dotrzeć do materiału wykazującego odporność na działanie wilgoci. Generalnie jednak drewniana posadzka występuje w pomieszczeniach kojarzonych z wypoczynkiem oraz ciepłą domową atmosferą. Jest idealna do pokoju dziennego, ale także sypialni dziecka. Drewno jest bowiem materiałem antyalergicznym.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/renowacja-drewnianej-posadzki-krok-po-kroku

 

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz