Okiennice jako połączenie klasyki z nowoczesnością

Opublikowano: mar 12 2019 Autor: Michał
drewniane okiennice jakie drewno

W tradycyjnym budownictwie okiennice stanowiły często spotykany element elewacji. Służyły do zasłonięcia, ale również ochrony okien. Wykorzystywano je zwłaszcza w upalne dni, choć doceniano również ich znaczenie estetyczne. W architekturze XXI wieku okiennice wracają do aranżacyjnych łask. Pojawiają się jako ciekawa alternatywa dla rolet czy żaluzji, uzupełniając domy wzniesione w różnej stylistyce. Jak zrobić drewniane okiennice i dopasować je do swoich potrzeb?

Z jakiego drewna okiennice sprawdzą się najlepiej?

Po pierwsze należy wybrać materiał. Z jakiego drewna okiennice mogą zostać wykonane? Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń, choć wybór warto skonsultować z doświadczonym stolarzem. Poszczególne gatunki drewna wyróżniają się bowiem odmiennymi cechami i właściwościami. Przykładowo chętnie stosowany do produkcji okiennic modrzew ma lepsze właściwości termoizolacyjne niż dąb. Ten ostatni jest natomiast ceniony z uwagi na swoją wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne. Inwestor powinien zatem w pierwszej kolejności określić własne potrzeby, a dopiero potem szukać drewna do wykonania okiennic. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę ochronę środowiska i ograniczanie ilości zużywanej energii. Okiennice zrobione z materiału o stosunkowo niewielkiej gęstości, jak świerk czy sosna, zapewniają najlepszą ochronę przed wychłodzeniem domu. A to przekłada się na niższe koszty ogrzewania oraz ograniczenie ilości spalin emitowanych przez gospodarstwo domowe. Niestety wymienione gatunki nie należą do zbyt odpornych na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne. Wymagają zatem przemyślanej i regularnej konserwacji.

Jak zrobić drewniane okiennice?

Mogą być pełne lub ażurowe. Ruchome lamele to spore ułatwienie, jeżeli szuka się sposobu na regulowanie ilości światła wpadającego do wnętrza. Zatem poza kwestią, z jakiego drewna okiennice należy wykonać, warto pochylić się także nad ich wyglądem. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem są modele z poziomymi, niezbyt szerokimi lamelami. Ciekawy efekt uzyskuje się jednak poprzez wykorzystanie elementów pionowych. Szukając pomysłu na to, jak zrobić drewniane okiennice, warto przyjrzeć się tradycyjnej architekturze nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach kontynentu. Szybko okaże się, że mogą mieć one fantazyjne kształty i występować w odważnych kolorach. W wersji nowoczesnej wykorzystywany jest często mechanizm przesuwny, w starszym budownictwie okiennice mają natomiast postać rozwieralnych lub składanych skrzydeł. Więcej informacji na temat okiennic znajdziecie pod tym adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniane-okiennice-klasyka-w-nowoczesnym-wydaniu

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz