Obudowa karnisza przy pomocy płyt gk

Opublikowano: sie 22 2021 Autor: Bartosz Adamczyk

Karnisz ma pełnić przede wszystkim funkcję użytkową. Z tego właśnie względu czasem jego wygląd oraz estetyka pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Oczywiście nie każdy karnisz tak wygląda, a niektóre z nich mają dekoracyjne zakończenia i mogą stanowić nawet ozdobę pomieszczenia. Jednak w większości wypadków wolimy ten właśnie element po prostu ukryć. W jaki sposób można to zrobić? Metod na jego zakrycie jest naprawdę wiele.

Korzystanie z płyt kartonowo-gipsowych

Ostatnimi czasy wiele osób wykonując tego typu prace, stara się bazować na płytach kartonowo-gipsowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są dość trwałe i wytrzymałe, a takie rozwiązanie stosuje się na lata. Oczywiście sama trwałość takiej osłony jest bezpośrednio uzależniona od tego, w jaki sposób wykonamy swoją pracę. Najważniejszy jest montaż, który można przy odrobinie zaangażowania wykonać samodzielnie. Płytę kartonowo-gipsową na samym początku należy dociąć do wybranego rozmiaru i zamontować do ściany. Wykonuje się to na profilach aluminiowych, które nadają całej konstrukcji sztywności i zdecydowanie lepszej wytrzymałości. Gdy baza jest już wykonana, wówczas szpachluje się wszelkie łączenia, a po wyschnięciu wszystko maluje.

Docinając płytę musimy pamiętać o tym, że jej rozmiar nie może być przypadkowy. Płyta musi przede wszystkim zasłaniać karnisz, ale jednocześnie nie utrudniać otwierania okna. Warto również aby zasłaniała górną część zasłony, czyli żabki lub przelotki, które raczej nie powinny być na widoku. Mimo wszystko one także mogą psuć nieco wizualny efekt.

Dlaczego płyty gk są obecnie tak powszechnie wykorzystywane w tym celu? Przede wszystkim dlatego, że mają uniwersalny wygląd i można je dopasować do różnych pomieszczeń. Dobrze wyglądają we wnętrzach nowoczesnych, ale również i tych bardziej tradycyjnych. Ich forma jest prosta ale dzięki pomalowaniu ich, można uzyskać element pasujący do reszty pomieszczenia.

Oczywiście nie musimy decydować się na to, aby tą pracę wykonywać zupełnie samodzielnie. Nie zawsze mamy na to czas i nie zawsze wiemy również jak prawidłowo taką płytę zamontować. Na rynku jednak są także gotowe rozwiązania w tym zakresie, czyli maskownice wykonywane właśnie z płyt gk. Są one docięte na odpowiedni rozmiar oraz wyprofilowane – gotowe do szybkiego montażu.

Montaż takiej maskownicy wymaga od nas wyznaczenia konkretnego miejsca, w którym ma się ona znaleźć. Kolejny krok to zamocowanie jej do sufitu na dołączone do zestawu blaszki, nałożenie na krawędzie kleju montażowego i osadzenie osłony na blaszkach. Taką osłonę przykręca się również na kołki, a później można wszystko pomalować.

Jakie zasłonić karnisz bez płyty gk?

Czy możliwe jest zasłonięcie karnisza nie korzystając z płyt gk? Jak najbardziej. Świetnym rozwiązaniem będzie między innymi skorzystanie z listw przysufitowych, które mają kształt litery L. Powinny być one wykonane z trwałych materiałów, dlatego najlepiej wybierać te z poliuretanu lub też polistyrenu. Listwy styropianowe się w tym przypadku nie sprawdzą, ponieważ nie jest to sztywny materiał.

Listwy tego typu charakteryzują się lekkością. Po zakupie po prostu się je docina a później przykleja przy pomocy kleju montażowego do sufitu. Następnie można je pomalować wedle uznania.

Korzystanie z różnych gotowych rozwiązań, w większości przypadków będzie dla nas dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy nieco czasu i chęci, warto samodzielnie stworzyć obudowę z płyt kartonowo-gipsowych, która odznacza się przede wszystkim trwałością.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-ukryc-karnisz-oslona-karnisza-z-plyt-kartonowogipsowych

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz