Niecodzienne sposoby ogrzewania wody

Opublikowano: wrz 25 2016 Autor: Dawid

Nikt chyba nie wyobraża sobie domu, w którym nie ma ciepłej wody. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było wielki luksusem, dzisiaj jest normalnością, która nikogo już nie dziwi. Każdy, kto buduje dom, nawet nie zastanawia się, czy będzie miał w nim ciepłą wodę, gdyż jest to sprawa zupełnie oczywista.

Najpopularniejsze sposoby

Istnieje kilka sposobów, aby uzyskać w domu ciepłą wodę. Zazwyczaj, woda jest podgrzewana przez standardowe paliwa, do których zaliczamy węgiel, gaz, lub energię elektryczną. Jeśli ktoś ma zamontowany w swoim domu gaz, zakłada po prostu odpowiedni piecyk, który ogrzewa znajdującą się w nim wodę, z której potem korzystają domownicy.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku pieców elektrycznych, oraz węglowych. Wszystkie te metody są powszechnie znane i montowane, ale ich wadą jest to, że w jakimś stopniu, czasem większym czasem mniejszym, powodują zatruwanie środowiska. Dlatego też, szczególnie ci, dla których ekologia ma duże znaczenie, starają się ogrzewać wodę stosując odnawialne źródła energii.

Podejście ekologiczne, czyli panele słoneczne

energia-odnawialna-fotowoltaikaI właśnie w takich domach woda ogrzewana jest przez panele słoneczne, przydomowe wiatraki, lub niewielkie turbiny wodne, umieszczane przy rzekach. Każda z tych metod, znakomicie zastępuje standardowe paliwa, a przy tym jest o wiele tańsza. Ze względu na stosunkowo najprostszy montaż i najniższe koszty inwestycji, najczęściej na naszych dachach widzimy panele słoneczne.

Jeśli mają one grzać wodę w jednym budynku, zwykle wystarczy gdy jest ich dwa i już w zupełności będą spełniać one swoje podstawowe zadanie. Ciepłą wodę, uzyskujemy wtedy szybko, szczególnie w słoneczne i długie dni. Nie musimy w takim przypadku tracić pieniędzy na „bieżące ogrzewanie”, więc poniesione koszta związane z wykonaniem instalacji, stosunkowo szybko się zwracają. I właśnie z tego powodu, panele słoneczne, coraz częściej zakładane są przy naszych gospodarstwach domowych.

Tym bardziej, że wspomniane koszta instalacji, można jeszcze bardziej obniżyć, korzystając z różnego rodzaju dotacji, które można uzyskać z budżetu państwa, lub organizacji wspierających ruch ekologiczny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy Soldar – oferującej kompleksowe rozwiązania w zakresie energii odnawialnej i panele fotowoltaiczne.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz