JAKI KOLOR ŚCIAN DOBRAĆ DO SZAREJ PODŁOGI?

Opublikowano: lut 27 2021 Autor: Bartosz Adamczyk

Coraz częściej decydujemy się na wyłożenie podłogi panelami lub kafelkami o szarej barwie, a nawet wykorzystanie w to miejsce betonu. To świetne i uniwersalne rozwiązanie, które możemy zastosować we wnętrzach o różnym stylu. Dodatkowo, pielęgnacja i utrzymanie czystości podłogi o tym kolorze jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dużych nakładów pracy. Wykorzystanie szarej podłogi pozostawia wiele możliwości do aranżacji całości otoczenia. My skupimy się natomiast na doborze koloru ścian do takowego podłoża.

 

KLASYCZNA BIEL

 

Czerpiąc inspirację z projektów wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim możemy zdecydować się na pomalowanie ścian białą farbą. To dobre rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, gdy chcemy uzyskać efekt optycznego powiększenia. Wyposażenie salonu o białych ścianach powinno być minimalistyczne, stonowane i ograniczone kolorystycznie do kilku wybranych delikatnych, jasnych barw.

 

W przypadku kuchni, na podłogę proponujemy duże, ciemnoszare kafle o nieregularnej fakturze. Do nich warto jest dobrać prostą, nowoczesną zabudowę z białych szafek z szarymi blatami, a ściany wyłożyć kafelkami o rozmiarze 40×40 cm o tym samym kolorze, które będą przedzielone kontrastującymi, szarawymi fugami.

 

Ten sam rodzaj podłogi może znajdować swoją kontynuację także w łazience. Wówczas do szarej posadzki dobrze jest dobrać na ścianę duże, poziome kafelki, które świetnie będą komponować się z klasyczną, białą ceramiką.

 

INDUSTRIALNE SZAROŚCI

 

Ten kolor farby sprawdzi się lepiej w większych wnętrzach z wysokimi sufitami. Szare ściany o niejednolitej strukturze nadadzą pomieszczeniu surowego klimatu. Tej kolorystyce najlepiej będzie odpowiadać nowoczesny wystrój salonu z szarą podłogą, pełen metalowych elementów, szkła i nietuzinkowych kształtów. Wtedy wyposażenie salonu powinno być dobrane tak, aby podkreślało przestronność wnętrza – ten efekt uzyskamy stawiając meble w sporej odległości od siebie, ograniczając się do ich koniecznego minimum.

 

Proponowana przez nas aranżacja kuchni to projekt nieco odważniejszy. Łączy on w sobie powierzchnie o różnych strukturach. Posadzka wykonana jest z wylanego jasnoszarego, polerowanego betonu o niemal białej barwie. Połyskujące szafki kuchenne także są szare, mają jednak ciemny odcień. Położony na nich blat wykonany jest z naturalnego, dębowego drewna, pełnego sęków i nierówności. Ściany wyłożono dużymi, ciemnoszarymi kafelkami o szorstkiej strukturze. Pomiędzy nimi znajdują się prawie niewidoczne fugi, co sprawia wrażenie nieprzerwanej niczym, płaskiej powierzchni. Do tego zostały dobrane kontrastujące, biały sprzęty AGD oraz zlew i kran w tym samym kolorze.

 

Motyw przewodni, jakim jest łączenie powierzchni o różnych strukturach, znajduje swoje odzwierciedlenie także w naszej aranżacji łazienki. Zdecydowaliśmy się wyłożyć zarówno ściany, jak i podłogę, właściwymi dla tych powierzchni dużymi kafelkami o niemal identycznych kolorach. Urozmaiceniem dla tego wystroju są brązowe szafki z wzorem przypominającym egzotyczne drewno oraz wykonane z tego samego materiału duże płyty, przytwierdzone miejscami do ścian. Całość wystroju dopełniają czarne, matowe elementy, takie jak, zlew, kran, sedes, słuchawka prysznicowa oraz deszczownica, a także czarne kontury szyby prysznica.

 

Ten artykuł jest dowodem na to, że szara podłoga jest rzeczywiście uniwersalnym rozwiązaniem. Będzie pasować do różnych typów pomieszczeń, zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wydaniu.

 

Więcej o dobieraniu koloru ścian do szarej podłogi dowiesz się z poradnika https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/jak-dobierac-kolor-scian-do-szarej-podlogi-porady-eksperta

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz