Jaką farbę wybrać do maszyn przemysłowych i budowlanych?

Opublikowano: cze 16 2020 Autor: Bartosz Adamczyk

Na rynku dostępne są różne rodzaje farb do malowania maszyn przemysłowych, należy do nich: farba epoksydowa, antykorozyjna i poliuretanowa. Są to produkty do metalu używane już w czasie powstawania maszyn, każdej z jej części. Bardzo ważną informacją jest znaczenie prawidłowego wyboru farby do maszyn przemysłowych, ponieważ od tego będzie zależeć trwałość powłoki. Gdzie wykorzystywana jest taka farba? Z jej pomocą malowane są armatury przemysłowe, poszczególne jej elementy, ale sprawdzi się także przy pokrywaniu powierzchni maszyn budowlanych, rolniczych, statków, pojazdów a nawet w przydomowym warsztacie złotej rączki.

Farby do malowania maszyn przemysłowych – co trzeba o nich wiedzieć?

Farba do maszyn przemysłowych powstaje na bazie specjalnie dobranych składników. To one są odpowiedzialne za prawidłowe zabezpieczenie powierzchni maszyny i wpływają na trwałość metalowych elementów. Biorąc pod uwagę potrzeby i wykorzystanie dostępne są następujące farby do maszyn przemysłowych:

  • Farba poliuretanowa
  • Farba antykorozyjna
  • Farba epoksydowa

A także:

  • Zabezpieczenia antykorozyjne
  • Podkład epoksydowy.

Na trwałość i wygląd obrabianej powierzchni wpływa rodzaj zastosowanej farby do malowania maszyn przemysłowych. Nie można zapominać oczywiście o sposobie wykonania całej procedury malowania i czynnikach, jakie wpływały na maszyny podczas ich użytkowania.Trzeba mieć świadomość, że nawet w przypadku wysokiej jakości produktu, nie spełni on swojej roli, gdy nie będzie dobrany zgodnie z potrzebami.

Antykorozyjna farba do maszyn przemysłowych

Najgorszym czynnikiem, który wpływa na zniszczenie powierzchni metalowych maszyn jest korozja, czyli rdza, która ujawnia się po częstym kontakcie z wilgocią. Konieczna jest odpowiednia ochrona w postaci farby antykorozyjnej, która zapewni ograniczenie wpływu wilgoci na pomalowane części maszyny przemysłowej, budowlanej czy rolniczej.Trzeba przemyśleć, wymagany czas trwałości farby, kategorię korozyjności, wielkość powierzchni, która będzie malowana oraz kolor.

Poliuretanowa farba do malowania maszyn przemysłowych i budowlanych

Aby dobrze wybrać farbę trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej typ, pamiętając, że jest to dwukomponentowy produkt. Farba do maszyn dostępna jest 3 rodzajach: z połyskiem, matowa i teksturowa. Aby farba utrzymała się na powierzchni maszyny przez długi czas, trzeba ją dokładnie oszlifować najpierw na mokro, a potem na sucho, używając papieru ściernego. Następnym krokiem będzie oczyszczenie powłoki maszyny za pomocą zmywacza antystatycznego sylikonowego. Ważne: farbą poliuretanową trzeba malować maszynę dwa razy.

Epoksydowe farby do maszyn przemysłowych i budowlanych

Ten rodzaj farby cechuje się dużą odpornością na czynniki środowiskowe, chemiczne oraz wilgoć. Dlatego znalazły zastosowanie do malowania maszyn w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa. Wykazują wytrzymałość na kontakt z paliwami i olejami, ich użycie jest gwarancją skutecznego zabezpieczenia przed rdzą. Farby epoksydowe to także efektywne podkłady do innych rodzajów farb, warto zwrócić uwagę na emalie epoksydowe, które nie potrzebują gruntowania, ten produkt wyróżnia dobra przyczepność i krycie.

 

Poczytaj więcej w poradniku na https://www.rafil.pl/farby-do-maszyn-przemyslowych-i-budowlanych-jak-wybrac/

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz