Jak prawidłowo malować wnęki – krok po kroku

Opublikowano: maj 14 2019 Autor: Michał

wnęka w ścianie

Pomysłów na wnęki jest wiele. Te okienne były tradycyjnie malowane na biało, co także dzisiaj jest popularną techniką. Fachowcy podkreślają, że dzięki temu wnętrze zyskuje estetyczną ozdobę. Wpada też do niego więcej światła. Współcześnie poza wnękami okiennymi chętnie aranżowane są także te ścienne. Jak prawidłowo je pomalować, aby stanowiły atrakcyjny dodatek do aranżacji?

W pastelowych tonacjach, czyli jak malować wnęki w ścianie?

Od kilku sezonów prym w aranżacji wiodą spokojne kolory. Palety jasnych barw dominują na ścianach współczesnych wnętrz. Z powodzeniem są także stosowane we wnękach. Czy opłaca się szukać odmiennego odcienia na tę część pomieszczenia? A może lepiej wykorzystać tę samą farbę, którą pokryto wszystkie ściany? Zdecydowanie ciekawszy efekt uzyska się dzięki wyodrębnieniu wnęki. Można to zrobić za pomocą innego odcienia tego samego koloru lub poprzez wykorzystanie kontrastującej farby. Stonowane barwy mają to do siebie, że można je łączyć bez żadnego problemu. Przyjemny dla oka rezultat jest niemal pewny. Ostatecznie o tym, jak malować wnęki w ścianie, decyduje indywidualny zmysł estetyki. Mogą być one o kilka tonów jaśniejsze, przez co rozświetlą wnętrze. Z kolei ciemniejsza farba uczyni wnękę mocnym, charakterystycznym akcentem aranżacji. Idealne rozwiązanie dla miłośników literatury, szukających nietypowych sposobów eksponowania swoich księgozbiorów.

Jak malować wnęki okienne? Nie tylko na biało

Jeszcze w niedalekiej przeszłości okno bez ciężkich firan i grubych zasłon wydawało się czymś niemożliwym. Obecnie wnęki okienne są coraz częściej eksponowane. Pięknie wykończone otwierają wnętrze na otoczenie, wpuszczają więcej światła i stanowią swoistą ozdobę. Jak malować wnęki okienne, aby wkomponować je w wystrój? Podobnie jak z tymi ściennymi, duże znaczenie ma tu dopasowanie koloru. Mimo wszystko, lepiej zastosować jaśniejszą farbę. Może być w tym samym kolorze co pozostałe ściany, ale w lżejszym tonie. Bezpieczna zawsze pozostaje biel. Pasuje zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. Komponuje się z jasnymi, ale także ciemnymi ścianami. Biel jest ponadczasowa, jeżeli ktoś szuka jednak czegoś bardziej na czasie, można polecić mu brązy i szarości. Oczywiście w spokojnej, jasnej tonacji. Ciemniejsza wnęka okienna może się sprawdzić, ale raczej we wnętrzach klasycznych. Decydujący się na tego rodzaju aranżację powinni pamiętać, że nie lubi ona nadmiaru wyposażenia i łatwo tam o stworzenie wrażenia chaosu. W nowoczesnych aranżacjach można sobie pozwolić na bardziej krzykliwe wnęki, dopasowane chociażby do dodatków znajdujących się w pomieszczeniu. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-prawidlowo-malowac-wneki-wewnatrz-pomieszczen

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz