Interesuje Cię ogród w stylu śródziemnomorskim? Sprawdzone porady jak go urządzić.

Opublikowano: lut 10 2021 Autor: Bartosz Adamczyk

Osoby kochające szum fal, ciepło otaczające ich ciało przez promienie słońca, bujność roślin, na pewno pragną otaczać się tym nie tylko na wakacjach, a u siebie, we własnym ogródku czy działce. Przedstawię Ci sprawdzone porady jak uzyskać styl śródziemnomorski w ogrodzie.

Ogrody śródziemnomorskie

Klimat śródziemnomorski występujący głownie nad Morzem Śródziemnym (ale nie tylko) charakteryzuje się ciepłym i suchym latem, temperatura zazwyczaj przewyższa 20°C, a zimy są wyjątkowo łagodne. Idealne miejsca dla takich ogrodów musi być dobrze nasłonecznione. Roślinność jest twardoliściasta, a wiele z tych roślin ma słabą odporność, na nasz Polski klimat podczas zimy.  Dlatego zacznę od jednej z najbardziej istotnych, cech ogrodu w stylu śródziemnomorskim, czyli roślinności.

Rośliny śródziemnomorskie w Polsce

Rośliny, ciepłolubne np. takie jak: 

 • Wszelkie cytrusy

 • Oleandry

 • Drzewa oliwne 

 • Bugenwilla

 • Mirty

 • Cyprysiki

Wybierając tego typu rośliny, musimy pamiętać, że podczas gorszej pogody, zimy, deszczów, czy spadku temperatury nasze rośliny, mogą tego nie przetrwać. Dlatego należy taką roślinność, posadzić w donicach, a nie bezpośrednio w glebie. Umożliwi nam to schowanie ich w danej porze, co uniknie ich zwiędnięcia. Dobrą alternatywą, bądź dopełnieniem roślin ciepłolubnych jest wybór roślin bardziej wytrzymałych na nasze Polskie klimaty. Do roślin pasujących do klimatu ogrodów śródziemnomorskich możemy zaliczyć np. :

 • Bukszpan

 • Grusze wierzbolistne

 • Oliwnik wąskolistny

 • Jałowiec kolumnowy

 • Cis

Jeśli chodzi o rozmieszczenie roślin, można pokusić się o chaotyczne rozmieszczenie względem ich wysokości. Trawa powinna być wyższa niż zazwyczaj, ale dobrym odpowiednikiem jest kostrzewa, która nieco niższa, za to w pełni odporna na mróz. Krzewy w większości są odporne na niskie temperatury więc wybór taki jak bukszpan jest odpowiedni. Warto też zasadzić pnącza, mogą one ozdabiać naszą altankę lub pergole, które gromadzą ciepło, niestety w złych warunkach trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba zaznaczyć, że zioła są przyjemnym dodatkiem i dodają śródziemnomorskiego klimatu, przykładowo bazylia.

Nawierzchnia ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Teren trawiasty powinien być raczej dodatkiem, główna nawierzchnia powinna być żwirowa. Ścieżki i chodniki żwirowe, świetnie komponują się z naturalnymi kamieniami piaskowca lub granitu i płytkami z popularnej terakoty. Za miast stosować oczka wodne lepiej zastosować płytkie baseny, małe źródełka, kamienne misy z wodą czy fontanny. 

Kolory śródziemnomorskie

Ciepło to wizytówka ogrodów śródziemnomorskich, dlatego kolory powinny być ciepłe i pastelowe. Nie może zabraknąć czerwieni, pomarańczy, żółci i brązu oraz wszelkich ich odcieni. Dobrze kontrastują kolory błękitne czy turkusowe.

Ozdoby uzupełniające styl śródziemnomorski

W ogrodzie powinny znajdować się kamienne schodki czy murki pasujące idealnie do rośli. Rozłożenie wszelakich ozdób powinno być chaotyczne, dotyczy to dużych kamieni, glinianych donic czy dzbanów. Tego typu elementy dodają, wszystkiemu klimatu i komponują się z resztą otoczenia. Na charakter śródziemnomorski wpłyną także kute stoliki czy drewniane ławki. Aby dodać atrakcyjności naszemu śródziemnomorskiemu ogrodowi należy dodać hamak lub ogrodową huśtawkę dobrze komponującą się z całością aranżacji. Wieczornego klimatu dodadzą lampiony czy świeczniki. Należy pamiętać, że szczegóły i dodatki poważnie wpływają na odbiór całego miejsca i dodają klimatu o jakim marzymy.

Podsumowanie

Ogród w stylu śródziemnomorskim powinien przede wszystkim być ciepły i bardzo kolorowy. Duża zróżnicowana roślinność zwiększa naszą wyobraźnie, a wodne konstrukcje choć trochę jak na Polskie warunki oddają poczucie śródziemnomorskiego klimatu. Kamienne lub drewniane meble, idealnie komponują się z resztą kamiennych dodatków czy żwirkowego podłoża. Dzięki urządzeniu ogrodu w ten sposób, czas w nim będzie przyjemny i sprawiał wrażenie spędzania czasu na wakacjach. 

https://www.vidaron.pl/poradnik/aranzacja-ogrodu-w-stylu-srodziemnomorskim

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz