Energia odnawialna kontra paliwa kopalne

Opublikowano: paź 4 2016 Autor: Dawid

Ekolodzy, naukowcy, biznesmeni i politycy głowią się nad problemem jakim jest ewolucja energetyczna. Chodzi tutaj o przejście z systemu energetycznego opartego na źródłach nieodnawialnych, czyli paliwach kopalnych w system oparty na źródłach odnawialnych takich jak wiatr, słońce, woda. Problem polega na tym, że cała współczesna gospodarka światowa jest skupiona na źródła nieodnawialnych. Wszystko na świecie kręci się wokół cen ropy. Ta sytuacja oczywiście stwarza duże problemy jeśli myślimy o efektywnym i szybkim przejściu w system oparty na energii odnawialnej.

Możliwe rozwiązania

Przejście do świata w którym dominuje energia odnawialna nie będzie szybkie i wiedzą o tym wszyscy specjaliści.

Kraje rozwinięte czynią coraz więcej starań, aby zwiększać udział energii odnawialnej. Dobrym przykładem takich praktyk są Niemcy, które starają się zastępować ropę naftową energią wiatrową i energią słoneczną. Jest to bardzo ważny krok i wszystkie kraje pod tym względem powinny naśladować Niemcy. W tym kraju powstają co rusz to nowe elektrownie wiatrowe, wodne oraz jest tam bardzo dużo takich rzeczy jak instalacje fotowoltaiczne. Wszystko po to, aby jak najszybciej przejść z zależności od energii nieodnawialnych do świata z energią odnawialną.

Udział obywateli

Myśląc o takich kwestiach zazwyczaj skupiamy się na roli państwa oraz wielkich instytucji i koncernów. Nie jest ona jednak wbrew pozorom tak kluczowa. Wiele zależy od obywateli i zmiany ich nawyków. Chodzi mianowicie o to, że to właśnie zwykli obywatele swoim zachowaniem mogą wprowadzić mnóstwo zmian i przyspieszyć ten proces przejścia. Przykładem tego jest na przykład wykorzystywanie paneli solarnych po to, aby generować energię elektryczną. W ten sposób udaje się wyeliminować konieczność wykorzystywania zbyt dużej ilości energii elektrycznej pochodzącej z tradycyjnych elektrowni. Coraz więcej osób decyduje się na takie panele. Powodem nie są jednak kwestie ekologiczne, ale zwyczajna konstatacja, że takie panele i energia słoneczna mogą przynieść korzyści finansowe.

Bogata oferta rozwiązańfotowoltaicznych dostępna w serwisie instalacji SOLTeam.

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz