Barwy mroku w Twoich aranżacjach

Opublikowano: gru 18 2020 Autor: Bartosz Adamczyk

Ciemne kolory, to barwy na które zazwyczaj spogląda się niechętnie. Kojarzą się one bowiem z przytłoczeniem oraz optycznym pomniejszeniem danego wnętrza, smutkiem a także niepokojem. Jasne barwy to bezpieczny wybór. Jeśli jednak swoim aranżacjom chcemy nadać charakteru i oryginalności, nie powinniśmy obawiać się sięgnąć po te ciemniejsze. Jak za ich pomocą nadać niekwestionowany urok danemu wnętrzu? Poniżej kilka porad jak dobrze ugryźć temat ciemnych barw, by w pomieszczeniach nadały szyku i elegancji.

Ciemne kolory ścian

Decydując się na ciemne barwy swoich aranżacjach, należy odpowiednio zastanowić się nad tym, jaki kolor wybrać, oraz jakie ściany nim pomalować.

Pierwszy aspekt jest zależnym od drugiego. Wybierając ściany do malowania na ciemny kolor, należy sprawdzić jakie jest ich położenie. Czy mają one kontakt ze światłem dziennym, czy może znajdują się w bardziej zacienionych kątach domu? Jest to na tyle istotne, bowiem światło źle wypływa na ciemne barwy powoduje, że ich kolor płowieje. Mając tą świadomość, wybierając ciemne kolory we wnętrzach, dobierzemy je adekwatnie do warunków jakie panują w danym pomieszczeniu.

Które więc z ciemnych kolorów najlepiej sprawdzą się podczas aranżacji? Takich barw jest naprawdę wiele, patrząc jednak na ostatnie trendy, wymienione zostaną te, które ostatnimi czasy skradły serca naprawdę wielu osób :

  • Butelkowa zieleń- jest to kolor, który na przełomie kilku lat występuje w naprawdę wielu aranżacjach. Kolor ten pomimo swojej ciemnej tonacji, nadaje wnętrzu gustownej elegancji;
  • Ciemna szarość- kolor na tyle uniwersalny, że w zestawieniu z każdym innym wygląda dobrze;
  • Granat- pomimo ciemnej tonacji, daje wnętrzu spokój
  • Brązy- np. odcień czekoladowy, pięknie komponują się ze złotem. Nadają wnętrzu przyjaznego i ciepłego klimatu;
  • Czerń- mocny kolor, który nadaje charakteru i luksusu w danym wnętrzu. Łatwo zestawić ją z innymi kolorami;

Umeblowanie i dodatki

Skoro ściany wnętrza są ciemne, aby pomieszczenie nie było przytłaczające, należy je nieco ożywić. Uczynić to można za sprawą odpowiedniego wyboru mebli oraz dodatków. Powinny być one w jasnych barwach, które zaakcentują dany wystrój. W zależności od wyboru kolor ścian, kombinacji może być wiele. Jednak w przypadku mebli, standardowymi a zarazem bezpiecznymi kolorami są biel, oraz jasne odcienie drewna. Biel działa na zasadzie kontraktu i przy zestawieniu z ciemnymi kolorami ścian ożywi dane wnętrze. Drewno natomiast sprawi, że będzie ono zdecydowanie bardziej przytulne.

Dodatki, to przede wszystkim oświetlenie oraz roślinności. Oświetlenie powinno zostać wybrane w żółtych barwach, ponieważ imitują one światło naturalne, jakie daje nam słońce. Rośliny to natomiast akcent, który zawsze powoduje, że dane wnętrze staje się mniej surowe i chłodne.

Podsumowując, ciemne barwy w aranżacjach to gustowna elegancja, której nie należy unikać. Choć jest to wybór nieszablonowy, jego prawidłowe zastosowanie potrafi zachwycić i nadać wnętrzu niepowtarzalny urok. Decydując się na ciemne barwy we wnętrzach, należy pamiętać by dokładnie przemyśleć koncepcje ich malowania, a meble i dodatki dobierać z głową jak i ze smakiem, by cała kompozycja była spójna i nienaganna.

Dowiedz się więcej o ciemnych barwach na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-inspiracje-na-ciemne-kolory-scian-w-salonie

[Głosów: 0   Average: 0/5]
O autorze

Dodaj komentarz